Kibuvits ei esinda mingit kindlat vaatepunkti. Teda näib huvitavat peaaegu metafüüsilisel tasandil küsimus, kuidas elada nii, et see oleks õige? See küsimus oli teoste kirjutamise ajal ühiskonnas esil ka üldisemalt, "Manglus Sepapojaga" viis Kibuvits teemakäsitluse ka müüdi tasandile, uurides, kui õigesti elavad eestlased maa peale tulnud Kalevipoja meelest. Kuid tundub, et Kibuvitsa huvitab see isiklikult, ka oma isikuga seoses. Ning kandvalt vaevavad end sellega tema loomingus naistegelased.
Seepärast tundus, et just Leida Kibuvits on sobiv autor, kellest tõukuvalt küsida: "Kas naiskirjandus on olemas?"
Kahtlemata puutume me tema loomingu kaudu kokku just naiskogemusega ja intensiivsete naistegelastega. Kuid kas see on naiskirjandus või lihtsalt kirjandus, mis tegeleb oluliste, kandvate teemadega? Kas on tähtis, et kirjutajaks ja tegelasteks on naised?
Milline on kaasaegne vaateviis sootemaatikale kirjanduses?
Sellele tahamegi oma ümarlauas keskenduda.
Sel kolmapäeval, 30.märtsil kell 14.00.
A. H. Tammsaare Muuseumi ja Tallinna Ülikooli Eesti Keele ja Kultuuri Instituudi ühises ümarlauas "Kas naiskirjandus on olemas?"
Just selle ümarlauaga seoses tegime koos Tallinna Keskraamatukoguga väikese küsitluse ka raamatukogulugejate hulgas. Palusime neil vastata neljale küsimusele:
1. Kas Teie raamatuvalikul on sooline aspekt oluline (s.t kas autor on mees või naine)?
2. Kuidas suhtute mõistesse ’naiskirjandus’ (naiskogemusest lähtuv kunstiväärtuslik, mitte ajaviitekirjandus)?
3. Kas eristate ’naistekaid’ naiskirjandusest?
4. Milliste eesti naiskirjanike teoseid olete viimase 5 aasta jooksul lugenud?
Kuidas nn tavalugeja neisse küsimustesse suhtub, saab teada ümarlaual.
Arutlevad Elo Lindsalu /TLÜ EKKI/, Kairit Kaur /Tartu ülikool/, Kadri Tüür /Kirjandusmuuseum/, Johanna Ross /Kirjandusmuuseum/, Reet Laja /ENUT/. Modereerib Maarja Vaino /Tammsaare Muuseum/.
Kõik huvilised on oodatud kaasa rääkima!