On üllatav, kui vähe me ikkagi teame oma kirjanikuisiksustest ja nende loomingust. Mõne puhul ei teata isegi enam nime. Hiljuti näiteks selgus ühe jutuajamise käigus, et Reet Morn on suurele osale üsna tundmatu nimi. Nooremad inimesed ei tea ka Leida Kibuvitsa kuigivõrd. Rääkimata nimedest nagu Elisabeth Aspe või Helga Pärli-Sillaots.
Kordamine on tarkuse ema! Paistab, et on aeg rääkida autoritest, kes muidu kipuvad ununema. Näitus “Paradiisi uus perenaine. Leida Kibuvits Tammsaare juures” pakub selleks väga sobivat raamistikku. Seepärast alustame sügisel loengusarjaga, kus katsume vähemalt mõned nimed jälle mäluaugust teadvusesse tagasi tuua. Käsitlemist leiavad ka mõned nõukogudeaegse eesti kirjanduse kuumad teemad.
Elisabeth Aspe, Helga Pärli-Sillaots ja Leida Kibuvits on huvitavad isikuses ja andekad loojad, kes väärivad taastõlgendamist ja esiletõstmist. Aimee Beekmani omal ajal skandaalne teos “Valikuvõimalus” pakub jätkuvalt kõneainet ja paralleelsusi kaasaegse kirjandusega. Armastus, abielu ja selle purunemine on aga niikuinii aegumatud teemad, mis on aga oma erilise jälje jätnud nõukogudeaegsesse eesti kirjandusse. Olete oodatud!
Kava:
14.10. kell 16:30
Elo Lindsalu “Love story ja lahutuse mudelid 1960.-1970. aastate Nõukogude Eesti proosas”.
21.10. kell 17:00
Johanna Ross “Kõige viljakama kirjaniku kõige vastuolulisem teos”: “Aimee Beekman ja “Valikuvõimalus”".
27.10. kell 16:30
Elle-Mari Talivee “Elisabeth Aspe, kakskümmend kuus aastat Friedebert Tuglasest vanem”.
11.11. kell 17:00
Margaret Neithal „Helga Pärli-Sillaots“
18.11. kell 17.00
Maarja Vaino „Looduse tehtud kirjanik. Leida Kibuvitsa elust ja loomingust“
Kõik loengud toimuvad Tammsaare muuseumis.